Velež u fenomenalnoj utakmici pobijedio Tuzla City i plasirao se u četvrtfinale Kupa BiH

U prvoj utakmici osmine finala Kupa Bosne i Hercegovine, odigranoj na Stadionu Rođeni u Mostaru, snage su odmjerile ekipe Veleža i Tuzla Cityja.

Očekivano, domaći fudbaleri su ušli sa većom inicijativom i ofanzivnije od gostiju. Već u prvoj minuti Asmir Suljić odlično šutira sa 15 metara, ali golman gostiju još bolje brani.

Međutim, osim što se uglavnom igralo između vrha šesnaesterca gostiju i sredine terena, značajnijih prilika nije bilo. U 14. minuti Asmir Suljić dobija prvi žuti karton na večerašnjoj utakmici.

Tek u 18. minuti domaći ponovo prijete. Nakon jednog prekršaja na samoj ivici šesnaesterca Vehabović je šutirao iz slobodnog udarca, ali bez uspjeha.

Tek u 20. minuti bilježimo i prvu priliku za goste. Hadžić se našao u odličnoj prilici, ali u posljednjem trenutku Oreč izbija loptu.

Samo jednu minutu poslije Velež dolazi u vodstvo. Večeras najagilniji igrači “Rođenih”, Suljić i Vehabović, odigrali su lijepu akciju, a prvi je asistirao drugom koji lijepo pogađa za 1:0.

Nisu se domaći igrači zaustavili nakon postignutog pogotka. U 23. minuti Pršeš je dobro šutirao sa 20-ak metara, ali golman gostiju se još jednom istaknuo na golu. U 30. minuti još jedan pokušaj sa približne distance, ovoga puta je šutirao Pršeš, ali golman gostiju ponovo dobro brani.

U 40. minuti gosti su se našli u dobroj prilici kada je nakon jednog ubačaja Mašovića Pantelić glavom šutirao pored gola.

Do kraja poluvremena nije bilo većih uzbuđenja, pa se na odmor otišlo sa zasluženom prednošću Veleža.

Iako su gosti u drugo poluvrijeme ušli agresivnije, što je bilo i očekivano s obzirom na rezultatski zaostatak nakon prvih 45 minuta, u 50. minuti domaći fudbaleri udvostručuju svoju prednost. Nakon jednog kontra napada Guliashvili je asistirao večeras raspoloženom Suljiću koji neometan pogađa gol za 2:0.

A onda je uslijedila potpuna ofanziva gostiju. Na trenutke se činilo kao da je na terenu potpuno druga ekipa u odnosu na onu iz prvog poluvremena. Redom su se nizale prilike Delimeđca, Bihorca, Hadžića i Pantelića.

U 60. minuti ofanziva gostiju se isplatila, Hadžić nakon jednog kornera pogađa mrežu za smanjenje rezultata na 2:1.

Domaći se nisu stigli ni oporaviti od tog pogotka, a uslijedio je novi. Samo dvije minute poslije Delimeđac odličnim udarcem sa preko 20 metara pogađa gol za 2:2, što je samo bila uvertira u odličan drugi dio drugog poluvremena.

Domaći igrači su ponovo preuzeli inicijativu na terenu, svjesni da su imali gotovo sigurnu pobjedu u rukama i da su to ispusitli.

U 65. minuti Čaić šutira sa distance, ali bez veće opasnosti po gol gostiju. Dvije minute poslije Guliashvili i Osmić se nalaze u dobroj prilici, doslovno sami pred golom gostiju, ali zbog nesporazuma između njih nije bilo pogotka.

Konačno, u 69. minuti domaći ponovo dolaze u vodstvo. Nakon što je jedan igrač Tuzla Cityja izgubio loptu na 40 metara od svoga gola, fudbaleri Veleža istrčavaju kontra napad, Guliashvili ubacuje a Haskić pogađa a oduševljenje domaćih navijača.

Samo jednu minutu poslije i Vehabović se nalazi u odličnoj prilici, ali ne uspijeva pogoditi gol gostiju.

Kako se kraj utakmice bližio, sve otvorenija igra obje ekipe je prelazila u sve oprezniju, znajući da samo jedna greška može značiti mnogo. Ubilježeno je nekoliko paničnih reakcija na obje strane, a posebno od strane odbrane domaćih, ali na njihovu sreću gosti to nisu iskoristili.

Fudbaleri Veleža su se tako plasirali među osam najboljih ekipa u Kupu Bosne i Hercegovine. Preostale utakmice su na rasporedu za vikend pred nama, prenosi SCsport.

Osmina finala Kupa Bosne i Hercegovine:

Velež 3:2 Tuzla City (Vehabović 21’, Suljić 50’, Haskić 69’ – Hadžić 60’, Delimeđac 62’)