Velike gužve ispred HZJZ-a u Zagrebu. Ljudi po kiši i hladnoći čekaju testiranje

Uzimanje uzoraka na hripavac (pertusis) radi se svaki radni dan od 8:00 do 9:30 sati na testnom mjestu u montažnom objektu ispred Rockefellerove 12. Pacijentima se preporučuje da na testiranje dolaze sa zaštitnom maskom.Bolest se ove jeseni proširila Hrvatskom, a prema posljednjim podacima u Zagrebu su zabilježena 504 slučaja. Najveći broj zaraženih je u Dalmaciji, gdje su pojavu hripavca zabilježili još u svibnju. Epidemiolozi tvrde da pojava zaraznog hripavca nije neočekivana jer se javlja ciklički svakih tri do pet godina. Ipak, iznenađuje ih dinamika kojom se bolest širi.

Posljednjih nekoliko tjedana i na području grada Zagreba primjećuje se dodatan porast oboljelih od hripavca, koji je u narodu poznat i kao magareći kašalj. Iako je većina oboljelih registrirana među djecom, oboljeti mogu i odrasli.

Cijepljenje protiv hripavca dio obveznog kalendara
S obzirom na visoku reproduktivnu stopu hripavca jer jedan slučaj može uzrokovati do 16 novih slučajeva, očekuje se pojava novooboljelih osoba i u sljedećem razdoblju.

Iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Dr. Andrija Štampar pozvali su sve trudnice u drugom i trećem tromjesečju trudnoće da se cijepe protiv hripavca, a s ciljem zaštite novorođenčadi i dojenčadi, skupina koje su najviše osjetljive na hripavac.

Cijepljenje protiv hripavca dio je obveznog kalendara cijepljenja u Hrvatskoj, a cjepivo se daje u pet doza. Tri doze primovakcinacije primaju se u dojenačkoj dobi, a dvije doze revakcinacije u drugoj i petoj godini života,piše Index

Iako cjepivo za jednu od najzaraznijih bolesti postoji više od 60 godina, procijepljenost u pojedinim županijama sve je lošija. Na vrhu tablice po neprocijepljenosti smjestile su se Splitsko-dalmatinska i Dubrovačko-neretvanska županija. Epidemiolozi tvrde da roditelji koji odbijaju cijepiti djecu utječu na smanjenje kolektivnog imuniteta i tako stvaraju uvjete za širenje bolesti.

Izvor: haber.ba