U prilog, kako su naveli, idu i skorije promjene koje je pokrenula kompanija Meta Platforms, Inc. (nekadašnji Facebook).
“Naime, kompanija Meta je 26. juna ove godine promijenila politiku privatnosti za svoje korisnike a da pri tome nije obavijestila korisnike u Bosni i Hercegovini, te i još nekim zemljama u regiji koje nisu članice Evropske unije. Promjene se odnose na obradu i korištenje svih podataka korisnika (lični podaci, fotografije, videozapisi, objave, komentari itd.) ove kompanije za razvoj za sada neodređene i neobjašnjene tehnologije vještačke inteligencije, a bez jasnog obavještenja svrhe i namjene razvoja takve tehnologije. Također, korisnicima iz Bosne i Hercegovine nije dana mogućnost odbijanja takve upotrebe podataka. O vijestima korisnici iz Bosne i Hercegovine nisu upoznati, dok su državljani Evropske unije prilikom logiranja na platforme dobili upozorenje da se politika mijenja, pa potom i opciju da podatke povuku iz planiranog treninga vještačke inteligencije”, naveli su iz Agencije, prenosi N1.
Dalje smatraju da je Meta bila u obavezi da istu opciju ponudi i korisnicima u Bosni i Hercegovini te i drugim zemljama u regiji koje nisu članice Evropske unije.
“Institucije nadležne za zaštitu ličnih podataka u regiji se suočavaju sa negativnom činjenicom da Meta nije imenovala predstavnike sa kojim bi institucije sarađivale. Agencija se 29. jula ove godine obratila kompaniji Meta sa zahtjevom da se dostave podaci predstavnika sa kojim bi mogli uspostaviti kontakt povodom navedenog pitanja. Odgovor kompanije Meta nismo još dobili. Očekujemo da će se u doglednom vremenu predstavnici navedene kompanije obratiti kako bi se trajno riješio problem u vezi s informisanjem građana Bosne i Hercegovine u vezi sa obradom podataka koju Meta provodi, te se građanima osigurala identična prava na zaštitu ličnih podataka i privatnosti kakva imaju građani Evropske unije”, poručili su iz Agencije.
Izvor: haber.ba