Gjenero: Crna Gora od proglašenja samostalnosti nije bila u lošijoj poziciji nego što je danas

Ovakav rezultat prvog kruga predsjedničkih izbora je nešto nepovoljniji za crnogorsku suverenističku konstitucionalističku stranu nego što sam očekivao, kazao je hrvatski politički analitičar Davor Gjenero u emisiji “Znam da znaš” Gradske RTV.

– Poredak kandidata je onakav kakav smo očekivali – dodao je Gjenero.

Brojni izazovi
Crna Gora od proglašenja državne samostalnosti nije bila u lošijoj poziciji nego što je danas, uvjeren je Gjenero, kao i da nikad do sada nije bilo toliko izazova za crnogorsku, suverenu, samostalnu, proevropsku i evroatlantističku državu.

– Crnoj Gori se nažalost dogodio, iz više razloga, neugodan proces slabljenja suverenističkog političkog bloka koji je sa 55 posto 2006. godine odsklizao na sada tek nekih 40 posto prema rezultatima ovih predsjedničkih izbora i to prijeti zapravo ozbiljnom degradacijom državne samostalnosti Crne Gore – istakao je Gjenero.

To nije pitanje hoće li gospodin Đukanović biti reizabran ili neće, objašnjava Gjenero, nego je pitanje ako on ode, ko će biti garant kakve takve konstitucionalne stabilnosti institucija.

Đukanović je od avgusta 2020. godine uspijevao održavati kakav takav konstitucionalni red, dodaje Gjenero, uprkos silnim izazovima koji su dolazili od strane koalicije tri kolone koja se ponašala izrazito neustavno, a vrhunac je bio “pokušaj derogiranja predsjedničkih ovlasti”.

Pristupi proces EU
– Ta situacija sada postaje još opasnija, a posebno ako znamo da se i na ove izbore gleda kao na svojevrsan lakmus papir za one izbore koji će se održati u junu kada će se birati nacionalni parlament, a time i buduća izvršna vlast. Ono što je zbunjujuće kada gledate iz vana je činjenica da koalicija koja nije mogla stvoriti nikakav pozitivni projekt u toku više od dvije godine svoga mandata uživa veću podršku nego što je uživala u avgustu 2020. godine i da neko ko je pripadao toj koaliciji triju kolona, koji je izrastao ispod mantije pokojnoga gospodina Rista Radovića, formira političku opciju koju pretenciozno nazove Evropa sad, a to je opcija koja je potpuno zaustavila i blokirala pretpristupni proces Crne Gore sa Evropskom unijom – smatra Gjenero.

Vučiću se ostavlja prostor za ovakvo manevriranje
Očigledno je da je od strane medijatora, puno toga više traženo od Kosova nego od Srbije, a da su obaveze Srbije prilično fluidno definisane, kazao je Gjenero, komentarišući epilog sastanka između Srbije i Kosova u Ohridu.

– Svi međunarodni akteri tvrde da ono što je dogovoreno predstavlja obavezu iako nije potpisano, ali činjenica je i da nakon sastanka predsjednik Vučić sistemski ponavlja kako temeljne pretpostavke koje proizilaze iz nekadašnjih planova tvrdi da oni Srbiju ne obavezuju, a to predstavlja vrlo ozbiljan potencijalni i dugoročni problem. Neki od evropskih aktera, ozbiljno upoozoravaju na mogućnost da bi se moglo pokušati izigrati preuzete obaveze – dodao je Gjenero.

Gjenero dodaje da je očigledno da Vučić ne želi ništa potpisati, a da evropski poslanici imaju previše razumijevanja za njegovu poziciju, jer prema njegovim riječima “njega jako boli ruka kojom potpisuje, pa to ne može učiniti”.

– Očito je da smatraju kako bi stavljanje formalnog potpisa na priznavanje državnosti Kosova od strane Srbije, bio fatalan politički udarac za Vučića pa mu ostavljaju manevarski prostor da taj udar barem do neke mjere ublaži – rekao je Gjenero.

Vučić nije niti obavio ono što se od njega očekuje, objašnjava Gjenero, niti je prekinuo svoje političke veze sa “carstvom zla” – sa Rusijom, i još uvijek igra, na oduševljenje Rusije, na “sjedanje na dvije stolice”.

– Njemu se i dalje Rusi dive zbog tog političkog ekvilibriranja, a Evropska unija to po mom mišljenju nepotrebno i dalje tolerira – kazao je Gjenero.

Sasvim je jasno da dogovori obavezuju i da kada se usmeno o nečemu dogovorite, vi preuzimate obavezu, dodaje Gjenero

– Vučiću se ostavlja prostor za ovakvo manevriranje – ističe Gjenero.

Implementacija sporazuma
Kada je riječ o implementaciji sporazuma, Gjenero smatra da se kupuje vrijeme, odgađa dogovor i jasan rez koji bi zatvorio prostor patogenom uticaja Rusije na Srbiju i na Balkan.

– Implementacija će se svesti na pitanje provođenja te nesretne institucije zajedničkog vijeća opština. Ta institucija postoji u Hrvatskoj i funkcionira dobro, ali je ona ovdje nevladina organizacija – objasnio je Gjenero.

Nije izlišno govoriti o sankcijama Rusiji od strane Srbije, ali se trenutno o tome ne govori glasno jer se želi dovesti priča sa Kosovom “pod krov”, dodaje Gjenero.

– To je obaveza koju je i Evropski parlament definirao za bilo kakav nastavak institucionalnog dijaloga sa Srbijom i za bilo kakav razvoj bilaterarnih odnosa. Neke države govore vrlo jasno da nije moguće da Evropska unija (EU) funkcionira kao Vučićev bankomat tako dugo dok on ne počne primijenjivati zajedničke evropske politike. Paradoksalno je da Vučićeva Srbija prima pomoć zbog energetske krize od EU, a da ne provodi zajedničku politiku i da je pokušavala čak i izigrati zajedničku politiku sankcija kad je u pitanju nabava ruske nafte – zaključuje Gjenero.

Izvor: haber.ba