Trijumf nad fašizmom iz 1943. obilježen je danas i u Mostaru, i to na mezarju Šehitluci, gdje su se prisutni prisjetili i 9. maja 1993. u kojem su HVO-a i HV napali nehrvatsko stanovništvo u Mostaru. Na današnji dan 1993. napadnuta je i komanda Četvrtog korpusa Armije RBiH u zgradi Vranica, u kojoj su zarobljena, a kasnije mučki ubijena trinaestorica pripadnika Armije RBiH. Supruga Zlatnog ljiljana Fahira Penave, Azra podjeća da je udruženom zločinačkom poduhvatu prije dvije ipo godine presudio i Međunarodni sud pravde u Haagu, uz napomenu kako zločinci i danas slobodno šetaju gradom i komotnije i bolje žive od članova porodica ubijenih.
– Za ubistva 13 boraca Armije iz zgrade Vranica do danas niko nije odgovarao. Istraga se u ovom slučaju vodi na državnom sudu. Zločinci koji su ubijali, 27 godina kasnije se slave, a da niko nije kažnjen, pa čovjek od bola ne zna šta da misli, kazala je Penava.
Ratni komandant Semir Drljević – Lovac podsjetio je na višestruku važnost devetog maja, kazavši da je ovaj dan odabvno pretrpan brojnim obilježavanjima i prisjećanjima.
– Preostaje nam, jer smo i 1993. bili opredijeljeni za antifašizam da nastavimo obilježavati i jedan od najcrnjih dana u historiji grada. Da je bilo tako potvrdio je i sud u Haagu, a svjedoči i stotine hiljada dokumenata, rekao je Drljević.
Predsjedavajući Skupštine HNK-a i također ratni komandant Armije RBiH Šerif Špago podsjetio je da je 9. maj i Dan zlatnih ljiljana, kao i da se u Mostaru dio građana s posebnom gorčinom budi svakog devetog majskog jutra.
– Posebna su sjećanja na napad HVO-a i HV-a na prostor koji je kontrolisala Armija RBiH, a posebno na zgradu Korpusa u kojoj su naši suborci zarobljeni, a kasnije mučki ubijeni. Najžešće borbe vođene su na području Bulevara i Šantićeve ulice, a tokom proteklog rata uz 9. maj i 30. juni – dan deblokade, značajni su svi dani između u kojom se Armija RBiH bezuspješno nastojala izbaciti sa ovih prostora. Da nismo uspjeli, slika Mostara i Hercegovine nakon rata bila bi daleko drugačija, izjavio je Špago.